title 2
   הצהרת נגישות
 
    דף הבית
    ENGLISH HOME PAGE
    מי ומי בצוות המרפאה
    ה"אני מאמין" שלנו
    סל הטיפולים
    מכתבים ממטופלים
    כיצד ניתן להגיע
    הנחיות לאחר טיפול
    צור קשר
    טיפול שיניים בהריון
    הצהרת נגישות
 

הוראות לשימוש בסד טיפולי

הסד שקבלת הוא מכשיר טיפולי שהותאם באופן מיוחד בשבילך. אנחנו משתמשים בסדים האלה על מנת לטפל בכמה בעיות שונות:

שחיקה ו/או הידוק שיניים

רוב הפעולה המזיקה של שחיקת שיניים קורה בלילות. הכוחות המופעלים על השיניים תוך כדי התנועות הלא תפקודיות האלו (שחיקת שיניים) או לחילופין הידוק חזק של השיניים הם גבוהים בהרבה מאשר הכוחות המופעלים תוך כדי לעיסת אוכל, והתוצאה היא שחיקה וגם סידוק ולפעמים שבירה של שיניים. התפקיד של הסד לאנשים המציגים עדויות בשיניהם של תופעה זו היא לספוג את האנרגיה ההרסנית במקום לתת לה לפעול על השיניים. במילים אחרות, בגלל שהסד הוא יותר רך ויותר חלש מאשר השיניים, במקום שהשיניים ייהרסו, הסד ייהרס. יש לישון עם הסד כל לילה וגם להרכיב אותו במקרים של הרבה לחץ נפשי כאשר יש נטייה "לשחק" עם השיניים.

שימוש בסד כשלב הכנתי לטיפול פרוטתי או לטיפול בהפרעות בתפקיד הלסת:

במקרים אלה התפקיד של הסד הוא לשחרר את שרירי הלסתות מפעילות-יתר. זה נעשה ע"י כיוון הכוחות המופעלים על השיניים כאשר הלסת התחתונה זזה. אנחנו מבצעים סדרת התאמות לסד במשך מספר שבועות. התפקיד של שחרור השרירים הוא לאפשר לנו בלי התנגדות לסגור את השיניים ביחד כאשר הלסת נמצאת במצב לא מאולץ וע"י כך לסמן ולקרוא את נקודות המגע האמיתיות שבין השיניים. ככה אשפר להתאים את המנשך של שחזורים חדשים בצורה שלא תגרום לנזק ולפעמים גם להתאים את הסגר של השיניים הטבעיות ע"י שיוף מינימלי כדי לכוון את הלחץ על השיניים.

למטרה זו הסד אמור להיות בפה במשך לפחות 14 שעות מכל 24 שעות יומיות. אפשר ללכת איתו יותר אם רוצים – זה עשוי לזרז את הטיפול. ישנם אנשים שמעדיפים ללכת איתו כמעט כל הזמן בגלל הקלה בסימפטומים שזה מביא. (כגון – כאבי ראש, לחץ בפרקי הלסת, לחץ בשיניים, לפעמים אפילו כאבי ראש שבמשך שנים כולל מיגרנות.

אין לאכול עם הסד חוץ ממקרים מיוחדים כאשר יש הוראה מפורשת ע"י הרופא לעשות כך (מדובר במקרים של הפרעות פנימיות בתוך פרקי הלסת המכתיבות שימוש בסד למשך 24 שעות ביממה לפי הוראות הרופא.

תופעות לווי:

בימים הראשונים עלולה להיות החמרה במקום הקלה של הסימפטומים. בגלל זה אנחנו מעדיפים לראות אותך אחרי לא יותר מכמה ימים להתאמה הראשונה. בשבועות הראשונים המצב יהיה מאוד דינמי ויהיו שינויים קטנים שיתגלו בכל ביקור שידרשו שינויים קטנים בהתאמה של המנשך של הסד. אחרי כמה התאמות המצב בדרך כלל המתייצב ואז אנו בודקים כל שבועיים עד תום תקופת הטיפול עם הסד.

בלילות הראשונים ייתכן שהסד יגיע לרצפה מתחת למיטה במשך הלילה – לתשומת ליבם של אלה שלא יודעים איפה הוא בבקרים הראשונים!

בימים הראשונים הסד לא מוכר ללשון המתייחס אליו, כמו לכל גוף זר בפה, כארוחה פוטנציאלית, וזה גורם להפעלת בלוטות הרוק. כתוצאה מכך יש עודף של רוק בפה לכמה ימים עד שהלשון מתחיל לשים לב שלא כל פעם שמכניסים את הסד לפה יש משהו בדרך לבטן.

שמירה על הסד

1. כאשר הסד לא נמצא בפה עדיף שיהיה במים. אם זה לא אפשרי אז לשים אותו במים לפחות חצי שעה לפני הרכבה בפה.

2. להוציא את הסד בזמן שאוכלים.

3. כל פעם שמוציאים את הסד לשטוף אותו.

4. לפחות פעם ביום לנקות את הסד ע"י מברשת שיניים או מברשת לתותבות וסבון כלים. אחר כך להשרות בכוס מים פושרים עם חצי טבלת חיטוי לתותבות (ניתן להשיג בבית מרקחת). חשוב: לאנשים שמשתמשים בסד לאורך זמן-נא להביא את הסד כשתאם באים לבדיקה תקופתית של שיניים. לפעמים יש צורך בהתאמה ו/או תוספת אקריל למשטח הלעיסה. כמו כן להביא את הסד לכל טיפול העלול לגרום לשינוי קטן בהתאמה (כגון סתימות, כתרים).